Evenimente specifice școlii creștine

 

Conferinţa elevilor lideri – ACSI

  • Se organizează anual în Budapesta, în ultima săptămână a lunii septembrie;
  • La conferinţă sunt reprezentate şcolile creştine din Europa, din partea liceului nostru participând 5 elevi și un profesor însoțitor;
  • Conferinţa se desfăşoară în limba engleză, prin sesiuni plenare şi seminarii, oferindu-se şi un moment de prezentare pentru fiecare şcoală participantă

 

Festivalul de muzică Soli Deo Gloria

Se organizează anual prin participarea reunită a formaţiilor corale ale fiecărui liceu teologic din Alianța Evanghelică din România. Fiecare formaţie, având în componenţă un număr de 15 elevi, parcurge în mod individual repertoriul festivalului înaintea participării. Formaţiile corale se reunesc în ziua festivalului într-un cor de peste 300 de elevi, susţinând un concert de muzică religioasă, în diferite orașe ale țării, concert „live” înregistrat pe CD.

Corul liceului – dirijor Conf. dr. Cristian Caraman

CORUL este o activitate specifică și reprezentativă pentru liceul nostru, care și-a început activitatea odată cu înființarea școlii. Din anul 2006 corul liceului este dirijat de dl. Cristian Caraman care se implică cu trup și suflet în coordonarea elevilor. Prin talentul pe care îl au elevii slujesc prin laudă și închinare, fiind o binecuvântare pentru comunitatea evanghelică bucureșteană.

Corul Liceului Teologic Baptist „Logos” din București a participat la festivaluri, conferințe, concursuri naționale precum și în bisericile evanghelice din România:

– concert la Ateneul Român în cadrul jubileului „Richard Wurmbrand”, 2010;

– concertat la Ateneul Român în cadrul jubileului „Traian Dorz”, 2014;

– premiul I – voce, Bozga Emanuel și premiul I – instrument (violoncel, pian); Maria Țone și Andrei Țone la Concursul vocal-instrumental organizat de Ministerul Educației și Sportului și Inspectoratul Școlar al Municipiului București, 2013;

– mențiune, corul liceului la Concursul coral organizat de Ministerul Educației și Sportului și Inspectoratul Școlar al Municipiului București, 2014;

– premiul I la pian, obținut de către Jumătate Alina și premiul II la nai, obținut de către Robert-Vlad Butucel la concursul vocal-instrumental organizat de Ministerul Educației și Sportului și Inspectoratul Școlar al Municipiului București, 2015;

– participare la Festivalul coral „Astăzi s-a născut Hristos” organizat de Ministerul Educației și Sportului și Inspectoratul Școlar al Municipiului București, edițiile 2006-prezent;

– participare la Festivalul coral internațional „Soli Deo Gloria” organizat de Asociația Internațională a Școlilor Creștine (ACSI);

– susținerea de concerte la Conferința Ecumenică a Surorilor Evanghelice din Municipiul București, 2012-prezent.

– susținerea de concerte lunare în bisericile evanghelice din București și din România, 2006-prezent;

Grupul de rugăciune – coordonator pastor Petru Murariu

Rugaciunea înseamnă părtășie cu Dumnezeu, înseamnă a-l cunoaște pe Dumnezeu. Timpul petrecut în părtășie cu Dumnezeu este cea mai valoroasă investiție posibilă, pentru că aduce beneficii și pentru suflet și pentru trup, și pentru individ și  pentru colectivitate și pentru viața aceasta și pentru eternitate.

Deci, dacă vrei o viață trăită cu folos, vino în școala rugăciunii. Dumnezeu te așteaptă cu brațele deschise!    Ieremia 33:3

Tabere şi excursii 

La nivelul claselor sau inter-clase, sunt organizate periodic excursii la munte (de o zi sau două), având ca scop activităţi recreative sau vizitarea unor obiective cultural-istorice, urmărind un traseu prestabilit. În perioada vacanţelor, sunt organizate tabere instructiv-educative. Ultima excursie a fost organizată în luna noiembrie la Gura Diham, participând elevi din mai multe clase ale liceului. Ultima tabără a fost organizată la Casa „Elim” din Bran, în parteneriat şi prin sponsorizarea şcolii Calvary Christian School din Kentucky, SUA, tabără la care au participat 15 elevi din SUA şi 30 de elevi din liceul nostru.

Acţiuni cu caracter social 

  • Acţiunile cu caracter social sunt coordonate de capelanul şcolii, pastor Soterius Tătaru, incluzând diverse activități: voluntariat, misiune în biserici, evanghelizare, misiune la închisori etc.
  • Elevii liceului au fost implicaţi, sub coordonarea misionarului Richie White, în vizitarea şi dezvoltarea unor relaţii individuale cu copiii Centrului de plasament pentru minori din vecinătatea liceului nostru.