Dotari

Unitatea școlară dispune de patru săli de clasă dotate cu videoproiectoare, ecran de proiecție și boxe, un laborator de informatică, o bibliotecă, inclusiv bibliotecă electronică prin intermediul căreia elevii pot descărca gratuit cărți în format electronic.

Baza materială a școlii include un număr de 35 de calculatoare performante, rețeaua de calculatoare fiind modernizată în anul școlar 2015-2016. În cadrul orelor de curs, cadrele didactice utilizează platforma E-catalog, care include laptopuri conectate la internet. Atât profesorii, cât și elevii au acces la rețea prin intermediul unor conturi special destinate acestora pentru a-și desfășura în mod eficient și creativ procesul intructiv-educativ.

Liceul dispune de o bază materială modernă și atractivă, asigurată de Consliul Local al Primăriei Sector 3. Dintre acestea menționăm:

• patru săli de clasă cu mobilier modular
  • laborator de informatică
  • biblioteca școlară
  • cabinet medical
  • sală de sport
  • capelă

SISTEMUL DE CAMERE VIDEO CU CIRCUIT INCHIS

Unitatea noastra scolara este dotata cu sistem de camere video cu circuit inchis folosindu-se echipamente de ultima generatie de la Navaio si Hikvision.

Cu o monitorizare permanenta, 24 din 24 de ore, putem urmari toate activitatile copiilor dumneavoastra atat pe holuri cat si in curtea institutiei. Pe holuri s-au folosit camere analogice de inalta rezolutie  iar pe exteriorul cladirii s-au montat camere IP de 3MP cu IR( pentru noapte). Atat imaginile camerelor analogice  cat si camerele IP pot fi vizionate din exteriorul scolii prin intermediul internetului. Capacitatea de stocare a datelor este de cel putin 21 de zile, exact cat impune legea.

Institutia este inregistrata la Autoritatea Nationala de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal( ANSPDCP) privind inregistrarea si stocarea imaginilor video.

SISTEMUL DE ALARMARE IN CAZ DE EFRACTIE

Extinderea sistemului de alarmare in caz de efractie a fost executat pentru  acoperirea tuturor zonelor vulnerabile in caz de efractie.

Sistemul este prevazut cu buton de panica si este conectat atat la dispeceratul de interventii cat si la personalul de conducere al institutiei noastre. Echipele de interventii pot ajunge in cel mult 7 minute de la avertizare.

Toate aceste extinderi au fost executate conform evaluarii de risc la securitatea fizica, pe care institutia noastra a facut-o anul trecut.

Echipamentele instalate, centrala de alarmare in caz de efractie si detectorii, sunt de la Paradox- Canada.

SISTEMUL DE ALARMARE IN CAZ DE INCENDIU

Extinderea sistemului de alarmare in caz de incendiu s-a facut in baza noului „Normativ privind securitatea la incendiu a construcțiilor, Partea a III-a — Instalații de detectare, semnalizare și avertizare”, indicativ P118/3-2015: distanta maxima de parcurs din orice punct al cladirii pana la orice buton- declansator sa nu depaseasca 15 m, cablu de incendiu rezistent la foc timp de 90 de minute.

Din punct de vedere tehnic sistemul este unul mixt, executat atat pe fir cat si wireless, si este conectat la dispeceratul de intervenitii dar si la personalul de conducere al institutiei noastre.

Echipele de interventii pot ajunge in cel mult 7  minute de la avertizare.

Echipamentele folosite sunt de la Schrack si Siemens.

Toate aceste dotari ale institutiei noastre au fost efectuate pentru siguranta si protectia copiiilor dumneavoastra