Actiuni desfasurate in saptamana – Scoala Altfel 2016

În cadrul săptămânii Școala Altfel – Să știi mai multe, să fii mai bun, Liceul Teologic Baptist „Logos” a demarat proiectul Vieți transformate – „…desăvârșit și cu totul destoinic pentru orice lucrare bună” (2 Timotei 3:17).

Scop:

Prin acest proiect ne-am propus să oferim elevilor noștri noi oportunităţi de învăţare și formare, o diversificare a activităţilor didactice şi extraşcolare, dezvoltarea competenţelor de comunicare și a atitudinilor comportamentale în diverse situaţii, implicarea elevilor şi a cadrelor didactice în activităţi extracurriculare, menite să stimuleze originalitatea, creativitatea și ingeniozitatea.

Obiective generale:

Proiectul Vieți transformate – „…desăvârșit și cu totul destoinic pentru orice lucrare bună” (2 Timotei 3:17) îşi propune să exploreze valorile educaţiei nonformale, folosind deschiderea elevilor către valorile spirituale, pentru dezvoltarea de competenţe şi formarea de atitudini comportamentale bazate pe morala creștină, prin:

1. Stimularea creativităţii şi a originalităţii elevilor;
  2. Dezvoltarea competenţelor de comunicare și relaționare;
  3. Descoperirea talentelor elevilor în contexte diverse;
  4. Educarea unor virtuţi creştine şi cultivarea comportamentului moral-religios;
  5. Promovarea unei atitudini pozitive faţă sine și față de semeni.

Vă prezentăm câteva imagini de la activitățile realizate:

1

Student de o zi – vizită la Institutul Teologic Baptist și la Facultatea de Teologie Baptistă din cadrul Universității din București

2

3

Elevii corului Liceului “Logos” cu dl. prof. Caraman Cristian – dirijor, si d-na prof. Cercel Catalina – director, la Biserica Creștină Baptistă “Golgota” București

4

Concert coral la Biserica Creștină Baptistă „Maranata” din București

5

Curs de orientare în carieră cu David Canta de la Universitatea „Emanuel”, Oradea

6

Elevii au participat la seminarul „Alegerea carierei”, organizat de Asociația „Alege viața”