Actiuni desfasurate in saptamana – Scoala Altfel 2016

În cadrul săptămânii Școala Altfel – Să știi mai multe, să fii mai bun, Liceul Teologic Baptist „Logos” a demarat proiectul Vieți transformate – „…desăvârșit și cu totul destoinic pentru orice lucrare bună” (2 Timotei 3:17). Scop: Prin acest proiect ne-am propus să oferim elevilor noștri noi oportunităţi de învăţare și formare, o diversificare a activităţilor didactice şi extraşcolare, dezvoltarea competenţelor de comunicare și a atitudinilor comportamentale în diverse situaţii, implicarea elevilor şi a cadrelor didactice în activităţi extracurriculare, menite să stimuleze originalitatea, creativitatea și ingeniozitatea.  Obiective generale: Proiectul Vieți transformate - „...desăvârșit și cu totul destoinic pentru orice lucrare bună” (2 Timotei 3:17) îşi propune să exploreze valorile educaţiei nonformale, folosind deschiderea elevilor către valorile spirituale, pentru dezvoltarea de competenţe şi formarea de atitudini comportamentale bazate pe morala creștină, prin:
  1. Stimularea creativităţii şi a originalităţii elevilor;
  2. Dezvoltarea competenţelor de comunicare și relaționare;
  3. Descoperirea talentelor elevilor în contexte diverse;
  4. Educarea unor virtuţi creştine şi cultivarea comportamentului moral-religios;
  5. Promovarea unei atitudini pozitive faţă sine și față de semeni.
  Vă prezentăm câteva imagini de la activitățile realizate: 1 Student de o zi – vizită la Institutul Teologic Baptist și la Facultatea de Teologie Baptistă din cadrul Universității din București 2 3 Elevii corului Liceului "Logos" cu dl. prof. Caraman Cristian - dirijor, si d-na prof. Cercel Catalina - director, la Biserica Creștină Baptistă "Golgota" București 4 Concert coral la Biserica Creștină Baptistă „Maranata” din București 5 Curs de orientare în carieră cu David Canta de la Universitatea „Emanuel”, Oradea 6 Elevii au participat la seminarul „Alegerea carierei”, organizat de Asociația „Alege viața” 7 Elevii au participat la seminarul „Alegerea carierei”, organizat de Asociația „Alege viața” 8 București- capitală europeană Team building   9 Team building - Jocuri de echipă în Parcul Alexandru Ioan Cuza 10 11 Liceul Teologic Baptist Logos prezent la cea de-a IV-a ediție a Târgului de ofertă educațională a sectorului 3 12 Cadrele didactice au participat la seminarul „Provocările postmodernismului pentru educația creștină” susținut de conf. univ. dr. Octavian Baban Mulțumim tuturor participanților!